Мексико

Вашата оценка
Гранд тур - екскурзия до Мексико
Продължителност: 9 дни / 8 нощувки Транспорт: Самолет
Цена от: 2062 €
Маршрут:
Мексико Сити 2н ‒ Теотихуакан - Пуебла ‒ Оахака 1н ‒ Монте Албан – Туле – Туантепек 1н - каньона Сумидеро – Сан Кристобал 1н – Сан Хуан Чамула ‒ Паленке 1н – Кампече 1н ‒ Укшмал ‒ Мерида 1н ‒ Ик Кил ‒ Чичен Ица ‒ Канкун

Дати на отпътуване:
Програма
1 ден. → Мексико Сити
Пристигане в Мексико Сити. Мексико е тринадесетата по големина страна в света и трета в Латинска Америка. По население е десетата най-многолюдна. Тя е родина на две от най-важните доколумбови цивилизации – народите мексика и маите. На територията на държавата има следи от човешко присъствие от преди 30 000 години. Столицата Мексико сити е с население почти 10 млн.души и е разположена в едноименната долина в мексиканското централно плато на около 2240 м.н.в. Градът е известен като Град на дворците, название дадено му от Александър фон Хумболт. Най-старите данни за човешки следи тук са от 9500-7000 г. пр. н.е. През 1959 година е открит череп на палеоиндианка, наречен Пейонска жена с възраст 12 705 години, което го прави най-старият скелет в америките.
Посрещане на летището и трансфер до хотела. Свободно време. Нощувка в хотел 4*.

2 ден. Мексико Сити: Антропологическият музей – Теотихуакан (закуска)
Закуска. Обзорна екскурзия на Мексико Сити с посещение на историческия център – площад „Сокало” (ЮНЕСКО), в близост до който се намират руините на древен ритуален център на ацтеките и където се е издигала пирамидата „Темпло Майор” (главният храм). Посещение на главната католическа катедрала и президентския дворец, украсен с фреските на мексиканския художник Диего Ривера. (*При посещение на официални лица или други мероприятия, дворецът може да бъде затворен за посещения и в подобен случай ще бъде пропуснат). Посещение на Националния антропологически музей, един от най-добрите в света и най-големият в Латинска Америка с богата колекция от археологически, антропологически и етнографски експонати. Входът на музея се охранява от огромната 8-метрова статуя на ацтекския бог на дъжда Тлалок. Тук са представени всички култури на Мексико и се съхраняват най-големите ценности, сред които е известният Слънчев камък, наречен календар на ацтеките; гигантските глави на олмеките, съкровищата от гробницата на великия владетел Пакал на маите от Паленке, внушителните атланти от Тула от културата на толтеките, монументални скулптури от Теотихуакан, посветени на Бога на водата и други. Екскурзия до археологическата зона Теотихуакан (ЮНЕСКО) – градът на загадъчните пирамиди, останали от процъфтяващата през 2-3 век държава. Разглеждане на най-значимите обекти: Пирамидата на Слънцето, Пирамидата на Луната, Булеварда на мъртвите и Храма на Пернатия змей с огромни орнаменти, наподобяващи глави на змии. Връщане в хотела. Нощувка.

3 ден. Мексико сити – Пуебла – Оахака (закуска)
Закуска. Отпътуване за Пуебла. Пътят минава покрай едни от най-високите планини на Мексико, които са вулкани: Истаксиуател ‒ спящ и Попокатепетел ‒ действащ. Пристигане в Пуебла (ЮНЕСКО) – “градът на ангелите”, един от най-красивите колониални градове на Мексико, известен с превъзходната си кухня и грънчарски традиции. Църквите и часовниковите кули са построени в уникалния стил „чуригереско” (мексикански барок), а камбанарията на бароковата катедрала е с най-високата часовникова кула в Мексико. Градът е основан през 1531 г., носил е името Куетлакскоапан или в превод „където змиите сменят кожа“ и е разположен между две важни селища за онова време – Тлаксала и Чолула. Пристигане в Оахака де Хуарес (ЮНЕСКО) – столица на щата Оахака, разположена в едноимената долина. Югозападният мексикански щат е известен с коренните си жители и култури. Най-известни от шестнадесетте култури са сапотеките и микстеките. Биологичната диверсификация го класира на 3-то място заедно с Чиапас и Веракруз по видове влечуги, земноводни, бозайници и растения. Вечерна обзорна екскурзия на красивия град. Нощувка.

4 ден. Монте Албан – Туле (закуска)
Закуска. Отпътуване за Монте Албан (ЮНЕСКО) – церемониален център на древната цивилизация на сапотеките, установен на планинско плато, от което се открива впечатляваща гледка към долината Оахака. Археологическите останки на близките хълмове на север – Атсомпа и Ел Гайо (Петелът) се смятат за неразделна част от археологичния комплекс. В миналото, между 250 и 700 г., градът е бил столица на индианската култура и е населяван от над 25 000 души.
По път за Теуантепек посещение на най-голямото като диаметър дърво в света – Туле. Дървото е могъщ кипарис Монтесума и е в центъра на града Санта Мария дел Туле. Датирано е на повече от 2 000 години! Ел Арбол дел Туле е с най-големият ствол в света – 30 души, хванати за ръце, не биха могли да го обгърнат. Пристигане в Теуантепек или Салина Круз, настаняване и нощувка.

5 ден. Каньона Сумидеро – Сан Кристобал (закуска)
След закуска пътят продължава в планината Сиера Мадре през каньона Сумидеро, където има разходка с лодка. Реката, която пълноводно се вие в дъното на каньона се нарича Грихалва. Така е наречена на Хуан де Грихалва – един от първите конкистадори, откриватели на Мексико в експедицията от 1518 година. Тя извира от Гватемала и пресича мексиканските щати Чиапас и Табаско, за да се влее в Мексиканския залив. По пътя има възможност да се наблюдават крокодили и маймуни. Най-високата точка на каньона достига 1000 метра, а дължината му е 32 километра. Районът около Сумидеро е обявен за национален парк през 1972 година. По-голямата част от парка е заета от дъбови и борови гори с невероятно разнообразие на флора и фауна. Крайбрежните райони са обитавани от вирджински опосуми, костенурки, тамадуа (бозайник от семейство мравояди), игуани, скунксове, ягури и др.
Пристигане в Сан Кристобал де лас Касас – колониален град, основан през 16 век и едно от първите испански поселища на континента. Той е съхранил очарованието от отминалите векове до наши дни.

6 ден. Сан Хуан Чамула – Паленке (закуска)
След закуска отпътуване за Сан Хуан Чамула, където е знаменитата древна църква, в която индианците продължават да извършват езическите си ритуали, но посветени на католически светци.
След това отправяне към водопада Мисол-Ха*. Красивото дере сред буйна джунгла и спускащите се от петдесетина метра води правят мястото наистина живописно и атрактивно. Бесейнът, в който се излива водата, е удобен и за плуване, така че ако времето позволява, пригответе си и банските.
Отпътуване за Паленке. Вечерна разходка из града. Нощувка.
  • Достъпът до водопада не винаги е отворен през цялата година. Туроператорът си запазва правото да замени посещението на Мисол-Ха с друг природен обект.

7 ден. Паленке – Кампече (закуска)
Закуска. Разглеждане на Палeнке (ЮНЕСКО) – най-мистичната и красива археологическа зона от периода на разцвет на изчезналата култура на маите. Той е едно от чудесата на Мексико, където изкусната архитектура съседства с буйната растителност на тропическата джунгла. Градът става знаменит при царуването на Пакал (615–683 г.), когато са изградени много площади, сгради, храмове, дворецът на Пакал и собственият му мавзолей. Синът на Пакал продължава развитието на града, но след смъртта му започва упадък. През X век Паленке e изоставен и „погълнат“ от джунглата. След това се отправяме към живописния и приветлив колониален Кампече (ЮНЕСКО) – един от малкото градове в Мексико със запазени крепости от испанския период. Градът е основан на 04.10.1540 година от испанските конкистадори на място на индианско поселище „Кин Печ“. Поради разположението на му на брега на залива испанците построили много фортове, за да пазят града от постоянните набези на пиратите, но въпреки това загубили огромна част от ограбените богатства на новия свят. В крепостта Сан Мигел се съхраняват археологически находки от областта, включително шест нефритени маски и други погребални подаръци, открити в Калак-муле в края на миналия век. Нощувка в хотел 4*.

8 ден. Кампече – Укшмал – Мерида (закуска)
Закуска. Отпътуване за Укшмал (ЮНЕСКО) – величествен образец на архитектурния стил „Пук”, един от най-красивите градове и една от основните столици на маите. Укшмал означава „построено три пъти”. Маите често строяли нов храм върху вече съществуващ такъв. Най-главните сгради са Пирамидата на магьосника – 35-метрова конструкция в центъра на града, Дворът на монахините, Палатът на владетеля, Акрополът, гробището и Северната група. Характерно за стила „Пук“ е, че сградите се разделят хоризонтално на две части. Долната част е семпла и еднообразна, докато горната е богато украсена, използват се склуптури над вратите и в ъглите на сградата. Най-често срещаната склуптура е тази на бога на дъжда – Чак. Дворецът на владетеля е впечатляващо творение с 24 помещения и площ над 10 декара. Но още по-интересното е, че за декорация са използвани 20 000 специално изработени плочи, образуващи невероятна мозайка, на която са изобразени богове, змии, астрономически символи и др. Любопитно е, че археолозите нямат единно мнение за разположението на двореца. Едва наскоро се е разбрало, че главният вход е изравнен с местоположението на Венера на нощното небе. Продължаване за Мерида – столица и културен център на щата Юкатан. Наричат го ”белият град” заради красивите бели сгради от 19–20 век. Най-интересни са площад „Независимост”, Паметникът на родината и Централният булевард „Пасео дел Монтехо” с разкошните колониални сгради. Нощувка в хотел 4*.
  • За датите през януари, февруари и март се посещава Селестун вместо Укшмал!

9 ден. Мерида – Чичен-Ица – Ик Кил – Канкун (закуска)
Закуска. Тръгване за главния политически и церемониален център от културата на Маите на полуостров Юкатан – Чичен Ица (ЮНЕСКО), едно от 7-те нови чудеса на света. Градът носи името на свещените извори, разположени от двете му страни. Разглеждане на Пирамидата на Пернатия змей „Кукулкан“, Обсерватория “Каракол“, Храмът на воините и огромното игрище (най-голямото в Централна Америка) за свещената игра „Пок-та-пок“ ‒ игра с топка, наподобяваща футбол. Отправяме се към едно от природните чудеса на Юкатан - сенотът Ик Кил – невероятно красиво подземно езеро, образувано от пропадането на карстова пещера. В Юкатан има над 3000 такива езера. За маите те са били магически и свещени, не само защото се явявали единствен източник на прясна сладка вода в джунглата, но и защото символизирали подземния свят. Тук може да се поплувате преди да продължим за крайбрежието на Карибско море. Пристигане около 18:00 ч. в Канкун или на Ривиера Майа, където ни очаква отдих на белоснежния плаж на Карибско море.
Възможност по желание и срещу допълнително заплащане за почивка в района на Канкун или Ривиера Майа на предпочитана база на изхранване и желан брой нощувки. Препоръчваме да планирате поне 1 нощувка след приключване на обиколната програма „Гранд тур на Мескико“.

10 ден. Канкун – отпътуване →
Закуска. Трансфер от хотела в Канкун до летището. Отпътуване от Канкун.
Подобни оферти
Напишете Коментар
Оценка от 1 до 5
Моля, въведете кода:*
Полетата със * са задължителни.