Молдова

Вашата оценка
Екскурзия до Браила, Яш, Кишинев, Втората по големина изба в света „Крикова”
Продължителност: 3 дни / 2 нощувки Транспорт: Автобус
Цена от: 200 лв.
Маршрут:
Варна-Браила-Крикова-Кишинев-Яш

Дати на отпътуване:
Програма
1- Ден
03.00ч Отпътуване от Варна, ул. Антим-1 /Археологически музей/ 03.45ч; отпътуване от Добрич, Младежки дом в посока Румъния. По пътя разглеждане на Браила - Разходка в Браила по местата на българските хъшове - кръчмата на Нено Тодоров-Странджата,паметника на Христо Ботев, първите представления на Добри Войников, българската църква „Вознесение Господне”,Българското книжовно дружество и още -Часовниковата кула, „пеещите“ фонтани, театър „Мария Филоти“, общински музей с богата колекция от историческо и етнографско наследство, църква Свети Архангел Михаил и Гаврил - най-старата църква съществуващата в Браила, която преди е била място за поклонение на мюсюлмани, църква Свети Николай, гръцката църква с полилеи от Бохемско и Муранско стъкло. Отпътуване към град Яш- известен като културната столица на страната. Туристическа програма в Яш, който впечатлява с изящество, наследено от кралските династии, и с известните си традиционни фестивали на националните носии. Разположен в областта Молдова, градът е заобиколен от много значими за културната история манастири. В списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО те са включени под името „Молдовски манастири”. Градът има изключително богата история. И днес той омайва посетители от цял свят с величествената красота на кралските градове. Една от тези внушителни постройки е Дворецът на културата, създаден в неоготически стил. Пешеходна обиколка включваща:
  • Дворец на културата – магнетична сграда с 298 големи зали с обща площ от 34 236кв.м, 92 прозореца в предната част на сградата и още 36 вътре в сградата. Въпреки архаичния си дизайн, двореца е проектиран така, че да интегрира съвременни материали и технологии, като патентованата технология за циментена основа на Хенри Коанда. Часовниковата кула към Двореца е впечатляваща с трите открити часовника с диаметър 3.25 м. Часовниците са украсени с витражи, представляващи 12 астрологически знака. В него се помещават четири музея: Музеят на изкуствата, Музеят на историята, Етнографският музей и Музеят на науките и технологиите. Музеят на изкуството е един от най-важните в страната, както и Залата на войводите и Зала Хенри Коанда.
  • Къща Дософтей – по името на митрополит Дософтей. В нея се съхраняват ценни ръкописи от 14 век.
  • Църква Свети Николай – построена от Стефан Чел Маре след битката му през 1485г при Катлабух /днешен район на Измаил/. През 1888 е възстановена в нео византийски стил.
  • Манастир "Св. Три Светители" – построен през 1639 г. по време на управлението на Василе Лупу. От 1641 – 1889 г. мощите на Св. Петка са били в този манастир, след 1889 г. са пренесени в Патриаршията – Катедралата. Посещение на църквата "Св. Георги", която се намира в Патриаршеския комплекс, построена 1761 – 1769 г.
  • Сградата на общината – палат Розновану, построен през 1832 и смятан за най-красивата сграда в Яш от семейство Росети- едно от най-влиятелните имена в управлението на Румъния. От 1969 в сградата се помещава Общината;
  • Сградата на Национален театър Василе Александри – първият театър в Румъния; Сградата датира от 1890 г. и е дело на прочутите по това време виенски архитекти Фелнер и Хелмър.
  • Голя манастир - заобиколен от стена, камбанария, висока 30 м, към която водят 120 стъпала. През 1711 год. манастира е посетен от Цар Петър Велики.
  • Сградата на Grand Hotel Train- исторически луксозен хотел построен през 1882 г. от Густав Айфел; От 1918 г. - по време на Първата световна война – е седалище на румънското правителство. През 1934 г. филмовата звезда Грета Гарбо отсяда в хотела;
  • Статуята на Александру Йоан Куза - основателят на съвременна Румъния, обединил страната и първи владетел на Румъния (1859 - 1866 г.)
  • Музей Унири - Построен между 1800-1806 г., музеят е символ на обединението на Княжество Молдова и Княжество Влашко 1859
  • Жълтата еспланада в Яш, намираща се до площад Михай Еминеску
Настаняване в хотел. Свободно време. Нощувка.

2- ден
Закуска. Отпътуване за Молдова – земя на кръстопът на различни култури, на романската и славянската, населявана от бесараби, гагаузи, молдовци, украинци, румънци. Почти непозната за останалия свят, Молдова е една от последните „истински”, непроменени от туристическия поток, дестинации. Наситена със събития история, вековни традиции и ритъм на живот, неизменно следващ народните празници и обичаи, огласян от лиричната песен „дойна” и освен това манастирски комплекси и крепости, и изненадващо добро вино – Fataesca Negra, Galbena, Plavai.
Отпътуване за Втората по големина изба в света „Крикова” Крикова- ПЕРЛАТА НА МОЛДОВСКОТО ВИНОПРОИЗВОДСТВО. Основана е през 1952 г. За да стане избата, са използвани коридори от галериите за добив на варовик, започнати още от 15 век и дълбани векове наред. Камъкът е използван при строителството на град Кишинев.Представлява истински подземен винен град с широки улици, складове, зали за дегустации. Общата дължина на виненото предприятие съставлява 120 км. Постоянна ежегодна температура от 12 градуса и средна влажност 97 – 98 % – отлични условия за съхраняване на 30 милиона литра висококачествени вина. При производството на игристи вина се използва строго класическата френска технология за производство на шампанизирано вино . Предлага се завършването на разходката с дегустация в някои от залите за гости: „Гагарински Зал”, „Морское Дно”, „Национальны Зал” и др. Разходката се осъщестява с електрически влак.
Отпътуване за столицата Кишинев. Туристическа програма в Кишинев – пешеходна обиколка включваща национален театър Михаи Еминеску- най-големия театър в Молдова основан през 1920г., площада на Артистите, известен още като Арбат- определен туристически пазар за молдовски сувенири, занаяти, както и картини на местни художници, Органова зала – проектирана първоначално като сграда за банка, Кметството-проектирана в италиански готически стил, Катедрала „Рождество Христово“ – пример за руска архитектура в града, проектирана от архитект Авраам Мелников - един от най-добрите архитекти на Руската империя от този период, Камбанарията, Триумфалната арка - великолепна структура в центъра на Кишинев. Тя е посветена на победата на Русия над Турция и е построена през 1846 г., сградата на Парламента, Паметник на Щефан Чел Маре/Стефан Велики/- Управлението на воеводата Стефан IV е най-славното в историята на Молдавското княжество, сградата на Президенството. Отпътуване за Яш. Нощувка.

3 - ден
Закуска. Свободно време или по желание пешеходна екскурзия в Яш с посещение на Унири музей/ Музей на обединението/, Университетски музей, Дворецът на културата се намира в Яш. В него се помещават четири музея: Музеят на изкуствата, Музеят на историята, Етнографският музей и Музеят на науките и технологиите. Музеят на изкуството е един от най-важните в страната.. Отпътуване за България. В зависимост от пътната обстановка кратко време за престой в Констанца. Връщане в България късно вечерта.

Цената включва:

  • транспорт с комфортен автобус
  • 2 нощувки със закуска в хотел 3* в град Яш, в хотел Зимбру 3* /http://www.hotelzimbruiasi.ro/
  • застраховка
  • екскурзоводско обслужване

Цената не включва:

  • доплащане за единична стая- 25.00 лева на вечер
  • входни такси в Румъния- за Музеят на изкуствата, Музеят на историята, Етнографският музей и Музеят на науките и технологиите общо 40 леи за възрастни, 20 леи за пенсионери и студенти; за Музей Унири- 12 леи за възрастни и 6 леи за студенти и ученици
  • входна такса за винохранилището в Крикова- 595 MDL /30 евро/ с включена дегустация на 4 вида вина и типична молдовска баница. Турът трае около 2 часа.
Град Браила, 204 000 ж., 14 м надм. вис., ляв бряг, км 171
Напишете Коментар
Оценка от 1 до 5
Моля, въведете кода:*
Полетата със * са задължителни.